Santtu: Sibelius and Nielsen

Santtu: Sibelius och Nielsen

Varaktighet

2 timmar och 10 minuter (ungefär)

Översikt

Principal Dirigent Santtu öppnar den andra konserten i Philharmonias Nordiska Ljudlandskap serie med ett av Sibelius mest populära verk.

Lekfulla, porlande flöjter skildrar Oceaniderna, havsnymferna i grekisk mytologi.

Bomsori Kim, kallad 'en av de mest spännande unga violinisterna runt' av BBC Music Magazine, bjuder oss på Nielsens Violinkonsert, lika djärv och godmodig som Nielsen själv.

I hjärtat av detta program är det första av tre nya stycken i Nordiska Ljudlandskap som åtföljs av fantastiska filmer av Joakim Odelberg.

Utforska de undervattensvärldar som finns runt den nordiska kustlinjen, och se fascinerande vattenlevande djurliv på nära håll på Royal Festival Halls stora skärm.

Sibelius har det sista ordet i detta fängslande program - hans symfoni nr 3 sveper upp lyssnare i sin självsäkra, varma energi redan från början och packar många nöjen in i sin halvtimmes spännvidd.

Lämplig för barn

För åldrar 7+

Auktoriserad Biljettleverantör

Med 30 års erfarenhet av att leverera biljetter till stora fotbollsklubbar och ledande teatrar, kan vi garantera att du är i trygga händer.

Boka biljetter

Datum

Tid

Vill du anmäla dig till vårt Nyhetsbrev?

Registrera dig idag och vi skickar dig de senaste erbjudandena, uppdateringar från dina favoritevenemang och mycket mer...